Dauerfristverlängerung, czyli przedłużenie terminu deklaracji VAT

dauerfristverlangerung

Przedsiębiorstwa, samozatrudnieni czy też osoby wykonujące wolne zawody działające na terytorium Niemiec zobowiązani są składać deklarację podatkową (Umsatzsteuervoranmeldung) miesięcznie, kwartalnie bądź rocznie, a także dodatkowo zobligowani są do złożenia rocznej deklaracji Umsatzsteuererklärung.

Co to jest Dauerfristverlängerung?

Niemiecki urząd skarbowy daje jednak możliwość wydłużenia terminu składania deklaracji VAT, a także jego zapłaty za pomocą specjalnego wniosku o Dauerfristverlängerung. Dzięki temu wnioskowi podatnik może składać deklarację VAT i odprowadzać należny podatek VAT do Finanzamtu miesiąc po ustawowym terminie,
co oznacza, że termin złożenia deklaracji podatkowej za styczeń przy zaakceptowanym wniosku o DFV przypada dopiero na 10. marca zamiast 10. lutego – przy składaniu deklaracji miesięcznych, natomiast w przypadku deklaracji kwartalnych – termin wysłania deklaracji upływa 10. maja zamiast 10. kwietnia.

Korzyści z Dauerfristverlängerung

Dauerfristverlängerung pozwala na terminowe przygotowanie deklaracji podatkowej i daje więcej czasu na zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów, aby odpowiednio zameldować wysokość podatku zarówno naliczonego, jak i należnego. Dzięki wydłużonemu terminowi przedsiębiorca może uniknąć karnych odsetek, które zostałyby naliczone, gdyby podatek VAT został opłacony zbyt późno. Jeśli w grę wchodzą duże kwoty podatku należnego, który przedsiębiorstwo musi zapłacić do Finanzamtu, DFV może być sposobem za poprawienie płynności finansowej firmy, bowiem przez dodatkowy miesiąc przedsiębiorstwo może obracać pieniędzmi, które w innym przypadku musiałoby już oddać urzędowi skarbowego, co jest pewnego rodzaju kredytem kupieckim udzielonym przez Finanzamt.

Odrzucenie wniosku o Dauerfristverlängerung przez Finanzamt

Istnieją również przypadki, kiedy to niemiecki Finanzamt odrzuca złożony wniosek o wydłużenie terminu składania deklaracji, bądź cofa wcześniej przyznane zezwolenie na odroczony termin zapłaty VAT. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, gdy podatnik nie złoży wniosku w odpowiednim terminie, bądź też nie zmieści się w ustawowym czasie z zapłatą Sondervorauszahlung. Również w przypadku nieterminowego comiesięcznego opłacania należnego podatku VAT, urząd skarbowy może cofnąć wcześniej przyznane przyzwolenie.

Jak złożyć wniosek o Dauerfristverlängerung?

Wniosek o przedłużenie terminu składania deklaracji VAT w Niemczech należy złożyć elektronicznie za pomocą portalu Elster Online. Jedynie w wyjątkowych przypadkach Finanzamt może zezwolić na złożenie wniosku w formie papierowej bezpośrednio do urzędu na specjalnie przygotowanym w tym celu formularzu. Brak odpowiedzi na złożony wniosek równoznaczny jest z jego zaakceptowaniem, natomiast może zdarzyć się również taka sytuacja, że Finanzamt odpowie na przesłany wniosek, co skutkować będzie jego odrzuceniem. Dauerfristverlängerung obowiązuje przez cały czas, aż do momentu rezygnacji podatnika z tego przywileju bądź cofnięcia go przez właściwy Finanzamt.

Złożenie wniosku o Dauerfristverlängerung w trakcie roku podatkowego

Nie tylko na początku roku, ale również w trakcie trwania roku podatkowego podatnik może złożyć wniosek o Dauerfristverlängerung. W przypadku zawnioskowania o przedłużenie terminu składania deklaracji na przykład do 10. kwietnia, Dauerfristverlängerung zaczyna obowiązywać dopiero dla deklaracji podatkowej za miesiąc kolejny, czy w tym przykładzie za maj.

Sondervorauszahlung

Wraz ze złożeniem wniosku o Dauerfristverlängerung związane jest także opłacenie specjalnej zaliczki Sondervorauszahlung, bowiem bez jej terminowego opłacenia wniosek ten zostaje uznany jako nieważny. Więcej o tym, jak ją obliczyć i jak ona funkcjonuje dowiesz się w artykule Sondervorauszahlung.

 

 

 

 

5/5 - (3 votes)

Comments

  1. Mateusz

    Witam serdecznie, od jakiegoś czasu mam dylemat jak podejść do tematu dotyczącego dodatkowego dochodu w Niemczech. Pracuje na etacie i chciałbym sobie dorobić i mam pomysł na mały biznes chciałbym sprzedać towar za pośrednictwem eBay , FB oraz na lokalnym rynku z dowozem. Towar bym kupował w Polsce w hurtowniach.
    Czasem bym sam jeździł przy okazji odwiedzin rodziny a czasem zamawiał za pośrednictwem firm kurierskich. Jak do tego podejść jaki rodzaj działalności był by odpowiedni? Mam jeszcze jeden pomysł który by dotyczył usług prania tapicerek samochodowych z dojazdem do klienta czy jest możliwość połączenia tego w jedno jako jedna działalność? Pozdrawiam i dziękuję z góry Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.