Podatki w Niemczech

Coroczne zmiany w podatkach dotyczą większości krajów europejskich, a ich obywatele mimo częstej aktualizacji ustaw powinni postępować zgodnie z prawem podatkowym. Podobnie jak w Polsce oraz w innych państwach Unii Europejskiej, również niemiecki ustawodawca praktycznie w każdym kolejnym roku modyfikuje prawo podatkowe. Niektórzy wręcz humorystycznie twierdzą, że zmiany podatkowe przygotowywane przez niemiecki rząd stały się już coroczną tradycją. Niemniej jednak modyfikacje prawa są niezależne od podatników, a obywatele muszą wykazywać się znajomością ich przepisów, aby sprawnie rozliczać, a także optymalizować podatki w Niemczech i nie narażać się na wysokie kary od Finanzamtu.

W tej kategorii dowiesz się jakie podatki obowiązują w Niemczech.

zaliczka-sondervorauszahlung

Sondervorauszahlung, czyli specjalna zaliczka przy wniosku o przedłużenie terminu deklaracji VAT

Sondervorauszahlung związana jest nieodłącznie z wnioskiem o przedłużenie terminu składania deklaracji, czyli Dauerfristverlängerung. Nieopłacenie tej zaliczki w terminie skutkuje nieważnością złożonego wniosku o przedłużenie terminu do VAT. Odpowiednie obliczenie, a czasami koniecznie oszacowanie wysokości zaliczki, przysparza wielu podatnikom sporo problemów, a przecież sam mechanizm jej obliczania jest bardzo prosty,

podatek kościelny w niemczech

Kirchensteuer, czyli podatek kościelny w Niemczech

Podatek kościelny zobowiązany jest opłacać każdy członek wspólnoty wyznaniowej, który zamieszkuje teren Niemiec. Nie sposób jego uniknąć inaczej niż oficjalnie wystąpić z kościoła, a Kirchensteuer znacznie obciąża dochody podatników. Jednakże bez jego istnienia wspólnoty wyznaniowe mogłyby mieć problem z realizacją swoich podstawowych zadań i byłyby uzależnione jedynie od dobrej woli wierzących.